Narzędzia JavaScript

Poiżej znajdziesz krótki przegląd narzędzi (programów) z których korzystamy przy tworzeniu aplikacji Angular.

Repozytorium kodu: Git

Zarządzanie kodem programu nazywa się czasem systemem zarządzania wersjami (VCS) lub "systemem zarządzania źródłami". Obecnie standardem w tej dziedzinie stał się Git stworzony zaprojektowany przez twórców Linuxa..

Git to system zdecentralizowany, rozproszony, umożliwiający programistom współpracę w tej samej bazie kodu bez integracji korzystających z niego zespołów. Istnieje wiele publikacji na ten tema (na przykład Pro Git).

Wiersz poleceń

Narzędzia programistyczne JavaScript są zorientowane na uruchamianie z wiersza poleceń (bez typowego dla Windows "klikania"). W systemie Linux jest to wiersz poleceń konsoli systemowej (lub ssh). W systemie Windows - konsoli NodeJS.

Command Line JavaScript: NodeJS

Node.js to środowisko. które umożliwia uruchamianie kodu JavaScript poza przeglądarką przy użyciu mechanizmu JavaScript Google V8. Node.js został zaprojektowany z myślą o programach, które szybko obsługują zdarzenia i nie blokują operacji we/wy.

  • REPL (Read-Eval-Print-Loop), aby szybko napisać i przetestować kod JavaScript.
  • Interpreter JavaScript V8.
  • Moduły do ​​wykonywania zadań systemu operacyjnego, takich jak operacje we/wy pliku, HTTP itp.

Podczas gdy Node.js początkowo był przeznaczony do pisania kodu serwera w JavaScript, dziś jest szeroko używany przez narzędzia JavaScript, co czyni go również istotnym dla programistów front-endu .

Menadżer pakietów: npm lub yarn

Menedżer pakietów npm jest częścią projektu NodeJS. Zapewnia integrację modułów (bibliotek) od różnych producentów, dbając o zgodność ich wersji. Obecnie standardem staje się jego zamiennik yarn. Zależności między modułami opisuje się w pliku o nazwie package.json.

Następnie uruchomienie npm install (lub yarn install) spowoduje przeanalizowanie pliku package.json, pobranie i zainstalowanie modułów w katalogu (folderze) node_modules.

Budowania aplikacji przez pakowanie razem modułów: Webpack

Webpack jest jednym z programów uruchamianych w środowisku NodeJS. Generuje statyczne zasoby - umożliwiając uruchamianie aplikacji bez dostępu do całej zawartości NodeJS. Łączy w jeden plik skrypty JavaScript. Może także przetwarzać CSS, HTML , etc... Korzysta w tym celu z wtyczek (na przykład do kompresji wtyczka UglifyJS). Obsługa webpack często odbywa się niejawnie - poprzez skrypty do budowania aplikacji.

Przeglądarki internetowe

Najbardziej naturalną dla rozwoju aplikacji Javascript jest przeglądarka Google Chrome. Ma ona wbudowany najnowocześniejszy silnik JavaScript i doskonałe narzędzia do debugowania.

Jednak można korzystać także z innych przeglądarek. Na przykład Mozilla Firefox Developer Edition. Kod napisany przy pomocy JavaScript powinien działać na prawie każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej.