Project Profiling

Duży projekt, który zostanie wykonany w co najmniej trzech lokalizacjach będzie miał zupełnie inny profil niż mały projekt, który zostanie wykonany w jednym miejscu. Te dwa atrybuty - rozmiar i lokalizacja - dostarczają informacji o projekcie, który umożliwi menedżerowi w organizacji macierzystej wybór kieronika projektu z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.

Russell Darnall (Darnall 1996) wprowadził metodę, która ocenia charakterystykę projektu w skali od 1 do 5. Cechy są pogrupowane na cztery kategorie: atrybuty zewnętrzne, atrybuty wewnętrzne, technologia i środowisko projektu. Każda kategoria jest oceniana na podstawie średniej z oceny atrybutów.

Metoda obliczania i reprezentowania końcowej złożoności Darnall-Preston Indeks (DPCI) została zaproponowana przez Johna Prestona i Darnalla. Według tej propozycji złożoność wyrażamy przy pomocy czterocyfrowego kodu. Kazda cyfra waha się od 1 (najmniej skomplikowane) do 5 (najbardziej skomplikowany).

Zasady dotyczące obliczania kodu DPCI są następujące:

  1. Wyniki w każdej kategorii są uśredniane, a następnie zaokrąglane do liczby całkowitej, aby utworzyć ocenę kategorii.
  2. Średnie, które są w połowie między dwiema liczbami całkowitymi, są zaokrąglane w górę
  3. Jeżeli jedna z cech ma wynik wyższy niż średnia dla tej kategorii o 2 lub więcej, średnia dla tej kategorii jest pogrubiona.

Tabela. Wyliczenie DPCI (https://saylordotorg.github.io/text\_project-management-from-simple-to-complex-v1.1/s04-06-software-and-technology-exerci.html\)

Category Attribute Score Average Rating DPCI
External Size 2 2 2 2.4.3.2
Duration 1
Resource availability 2
Internal Clarity of objectives 4 3.75 4
Clarity of scope 3
Organizational complexity 4
Stakeholder agreement 4
Technological Newness 2 2.5 3
Familiarity of team 3
Environmental Legal 2 2 2
Culture 1
Political 4
Ecological 1