PROJEKTY
Co to jest projekt [NCB]?
Projekt (przedsięwzięcie) to unikatowy zestaw skoordynowanych działań ograniczony czasem i kosztami, mający na celu uzyskanie zbioru określonych uprzednio produktów (zakres spełniający cele projektu), przy zachowaniu norm jakości i wymagań.
Co to jest orientacja na projekty [NCB]?
Orientacja na projekty to pojecie wykorzystywane w celu określenia faktu nastawienia się organizacji na zarządzanie przez projekty oraz rozwój kompetencji związanych z zarządzaniem projektami.
Metody koordynacji przedsięwzięć w ramach portfeli, zarządzania projektem, a także rozwoju kompetencji kierowników projektu mają bezpośredni wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.
Projekty istotnie różnią się od normalnej działalności operacyjnej organizacji. Możliwe, że zarządza się organizacją przez projekty po to, by osiągnąć sukces, uzyskać wzrost i zmienić się w celu konkurowania na swoim rynku, natomiast normalnymi funkcjami liniowymi i działalnością operacyjną zarządza się przede wszystkim z myślą o sprawności.
Co to jest zarządzanie projektami [NCB]?
Zarządzanie projektem to planowanie, organizacja, monitorowanie i kontrola wszystkich aspektów przedsięwzięcia oraz działania kierownicze i przywódcze wobec wszystkich zaangażowanych w osiągnięcie w bezpieczny sposób celów projektu w ramach uzgodnionych kryteriów dotyczących czasu, kosztów, zakresu i wydajności/jakości. Jest to całokształt zadań koordynacyjnych i przywódczych, organizacji, technik oraz mierników dotyczących przedsięwzięcia. Ma ono kluczowe znaczenie dla optymalizacji parametrów dotyczących czasu, kosztów i ryzyka względem innych wymagań oraz dla należytego sposobu zorganizowania przedsięwzięcia.
Jakie są cechy projektów [NCB]?
Projekty są forma działalności z zasady nacechowanej unikatowym zbiorem parametrów takich jak: cele, jednoznaczne produkty cząstkowe, czas i koszt, specyficzna dla projektu organizacja oraz ich odmienność od innych działań operacyjnych.
Projekty są działalnością, w ramach której zasoby ludzkie i materiałowe organizuje się w nowatorski sposób, dążąca do wykonania unikatowego zakresu prac, opierająca się na konkretnej specyfikacji, ograniczona kosztem i czasem, przebiegająca w ramach standardowego cyklu życia i mająca osiągnąć korzystna zmianę określoną celami ilościowymi i jakościowymi.
Są unikatowym zbiorem skoordynowanych działań, podejmowanym przez organizacje po to, by zrealizować określone cele dzięki sprecyzowanym parametrom dotyczącym produktów cząstkowych.
Cechują się takimi atrybutami jak: nowatorstwo, złożoność, ograniczenia prawne, interdyscyplinarny zespół roboczy oraz współdzielenie prac.
Mogą być klasyfikowane ze względu na swój typ, na przykład projekty inwestycyjne, naukowo-badawcze, organizacyjne lub technologii teleinformatycznych, a także inne kryteria takie jak wewnętrzne i zewnętrzne, czy tez regionalne, ogólnokrajowe i międzynarodowe.
Wymienić i scharakteryzować atrybuty charakteryzujące projekt:
- Nowatorstwo– każdy projekt jest niepowtarzalny i nowatorski
- Złożoność– projekt składa się z wielu skomplikowanych działań
- Znaczny poziom ryzyka– każdy projekt jest obciążony ryzykiem
- Interdyscyplinarność– w zespole projektowym mamy specjalistów z różnych dziedzin
- Uwarunkowania prawne– projekt musi być realizowany zgodnie z pewnymi normami i przepisami
- Ograniczenie czasowe i kosztowe– projekt musi być zrealizowany w określonym czasie i przy określonym budżecie
Kiedy stosujemy płynne, a kiedy sekwencyjne planowanie etapów ?
- Płynne – projekty szkoleniowe, badawcze, rozwojowe
- Sekwencyjne – projekty inwestycyjne, informatyczne