CZAS I FAZY PROJEKTU

Jak rozumiemy czas w projekcie [NCB]?

Mówiąc o czasie mamy na myśli porządkowanie, określanie kolejności, ustalanie czasu trwania, szacowanie i planowanie terminów dla działań lub pakietów prac, z uwzględnieniem przydzielonych do nich zasobów, narzuconych terminów realizacji projektu oraz monitorowanie i kontrolowanie ich terminowego wykonania.

Jakie są metody przedstawiania/obliczania czasu trwania projektu?

Metoda ścieżki krytycznej, Metoda PERT

Przy pomocą czego przedstawiamy kwestie związane z czasem w projekcie [NCB]?

Za pomocą harmonogramu z wyznaczoną ścieżką krytyczną.

Modele cyklu życia projektu oraz ich ramy czasowe i etapy (fazy) mogą być specyficzne dla różnych branż oraz firm. Na przykład modele wykorzystywane w branży budowlanej różnią się od tych, które stosuje się w produkcji czy logistyce. Na podobnej zasadzie, modele używane w obszarze badań i rozwoju są inne niż modele tworzone dla potrzeb łańcucha dostaw lub technologii teleinformatycznych.

Co chroni terminowość projektu?

Zapisy w umowach, plany awaryjne, plan zarządzania ryzykiem, zmianami

Co oznacza bufor swobodny i całkowity?

TB ( total buffer) – zapas całkowity – okres pomiędzy najwcześniejszym i najpóźniejszym położeniem działania na osi czasu – pokazuje o ile można wydłużyć zadanie bez zmiany terminu zakończenia realizacji projektu.

TBA= LSA- ESA= LF – EF

FB (free buffer) – zapas swobodny – okres, o który działanie może być odroczone w stosunku do swojego położenia najwcześniejszego, zanim osiągnie limit najwcześniejszego rozpoczęcia następnika.

Co to jest model fazowy i czemu służy?

Model fazowy określa podstawowe uwarunkowania projektu. Dzieli cykl życia projektu na fazy (etapy). Każda faza kończy się dostarczeniem określonego produktu (usługi) cząstkowego. Model fazowy pozwala na ograniczenie niepewności co do produktu jaki ma powstać i co do procesu wytworzenia produktu.

Ogranicza odpowiedzialność biznesu i stanowi główny mechanizm decyzji strategicznych.

Co to są etapy (fazy) projektu [NCB]?

Etapy (fazy) projektu to odrębne okresy tworzące sekwencje w ramach projektu i wyraźnie oddzielone od pozostałych okresów.

Z każdym etapem (faza) projektu wiążą się zarówno ważne produkty cząstkowe projektu, jak i decyzje stanowiące podstawę dla następnego etapu.

Dla poszczególnych etapów określa się cele, a niekiedy również precyzuje się limity czasowe.

W różnych rodzajach projektów (lub podprojektów) można stosować różne modele etapowe (fazowe), co dodatkowo zwiększa złożoność ich koordynacji. Aby zapewnić osiągniecie określonych celów, limitów lub przerw miedzy etapami (fazami), można wyznaczać kamienie milowe.

W praktyce etapy (fazy) projektu mogą się częściowo pokrywać (na przykład w wypadku wytwarzania równoległego (concurrent engineering) czy szybkiej ścieżki realizacji (fast-tracking)).

W programach pojecie etapów (faz) odnosi się zwykle do poszczególnych projektów, a nie do całego programu. Portfele kontroluje się, przyjmując za podstawę ustalone przedziały czasu. Na ogół stosuje się roczny cykl spotkań i decyzji dotyczących planowania portfela na nadchodzący rok, które – w zależności od typu działalności gospodarczej lub organizacji – bywają uzupełniane o spojrzenie na kilka następnych lat w przyszłość. Ponadto w trakcie trwającego okresu realizacji portfela planuje się przeglądy (odbiory cząstkowe) pozwalające upewnić się, ze realizacja przebiega zgodnie z planem, alokacja zasobów jest prawidłowa i – w razie konieczności – można podjąć działania naprawcze.

Czym jest cykl życia projektu ?

Jest to sekwencja faz przez które przechodzi projekt aby osiągnąć swe cele od koncepcji do zakończenia: inicjacja (definiowanie), planowanie, realizacja, zakończenie.

Proszę podać definicje kamienia milowego, jakie decyzje są podejmowane przy ocenie wyników projektu w punkcie wyznaczanym przez kamień milowy?

Kamień milowy to znaczące zdarzenie w projekcie często definiujące zmianę faz projektu przy podejmowaniu decyzji o powtórzeniu jednej lub wielu faz projektu, zaniechaniu projektu lub o rozpoczęciu kolejnej fazy.